Simona Halep a intrat în semifinala cu Garbine Muguruza după un parcurs impecabil la Australian Open. Ea a trecut în primă fază de Jennifer Brady, din Statele Unite, în două seturi, scor 7-6, 6-1. Apoi, a întâlnit-o fără emoții pe Harriet Dart, pe care a învins-o tot în două seturi, 6-2, 6-4. A continuat eliminând-o pe Yulia Putintseva, 6-1, 6-4. Următoarea victimă a româncei pe terenul de hard de la Melbourne a fost Elise Mertens, care nu i-a pus mari probleme – scorul final al partidei a fost 6-4, 6-4. Anett Kontaveit a cedat în fața Simonei Halep cu scorul neașteptat de 6-1, 6-1.

Cele mai citite articole

În semifinala de la Australian Open, Garbine Muguruza a făcut prima break-ul, conducând cu 4-3 în primul set. Simona a recuperat break-ul aducând meciul la 5-5, cu ajutorul norocului… și al fileului. Setul a ajuns la tie break, unde Simona a pierdut primul mini-break. Halep a recuperat, revenind de la 0-3 la 3-3. Muguruza și-a adjudecat în cele din urmă …